Patrzysz w kalendarz i nagle… O nie! W tym miesiącu jest piątek trzynastego. Od razu masz ochotę odwołać wszelkie plany, zaszyć się pod kołdrą i po prostu przeczekać ten dzień? Z pewnością nie jesteś sam w tym czarnym myśleniu. Wiele osób wierzy, że piątego trzynastego to pechowa data. Ale skąd właściwie wzięło się takie przekonanie? Sprawdziliśmy skąd wywodzi się ten przesąd, oraz czy inne narodowości również w niego wierzą.
Piątek trzynastego – skąd wziął się ten przesąd?
Piątek, piątek zły początek… Wiele osób wierzy, że piątki są złymi dniami na zaczynanie czegokolwiek nowego. A piątki trzynastego szczególnie! Jak się okazuje, nie tylko Polacy wierzą, że piątek, który jest trzynastym dniem miesiąca, jest pechowy. To samo przekonanie panuje w wielu innych krajach. W ten przesąd wierzą także Bułgarii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Skandynawii i wielu innych państw. Zastanawialiście się kiedyś skąd w ogóle wziął się ten przesąd? Otóż, okazuje się, że ma on podłoże historyczne z 1307 roku! Wtedy to król Francji Filip IV, który był potwornie zadłużony u templariuszy, postanowił poradzić sobie z tym problemem. Oskarżono ich o herezję i kilka innych przewinień i skazano na spłonięcie na stosie. Wszystko to wydarzyło się w piątek, 13 października. Według legendy, jeden z templariuszy, tuż przed spłonięciem, przeklął Filipa IV oraz ówczesnego papieża Klemensa V. Klątwa okazała się być skuteczna, ponieważ obydwaj zmarli w ciągu kolejnego roku.
Czy piątek trzynastego musi być pechowy?
Chociaż wiele osób obawia się piątku trzynastego, to nie trafia się on często. W ciągu roku może się nam przytrafić maksymalnie 3 razy. W tym roku jeden z takich dni czeka nas niebawem. Ale czy piątek trzynastego musi być pechowy? Bardzo możliwe, że wierząc w ten przesąd, możemy przyciągać do siebie negatywne rzeczy. Wchodząc w ten dzień z pesymistycznym nastawieniem, sami prosimy się o nieszczęście. Dobrym sposobem na walkę z takimi przesądami jest pozytywne nastawienie, które może być zdecydowanie silniejsze od pecha!